Harvest Moon Regatta Donates to Port Aransas Hurricane Harvey Recovery

November 21st, 2017

Members of Lakewood Yacht Club and the Bay Access Foundation presented a check for $22,638 to the Port Aransas Education Fund, and the Seabrook Rotary Club presented its own check for $2,000 on November 7, 2017.

Port Aransas sustained considerable damage during Hurricane Harvey including the destruction of the new basketball court in the high school gymnasium. The Port Aransas High basketball teams were on hand to accept the check as the funds will be used to pay for a portable gym in the Port Aransas Civic Center until their school’s gym can be repaired.

“Port A has been a gracious host to the finish and post-race festivities of our Annual Harvest Moon Regatta for many years,” said LYC Commodore Jim Winton. “As soon as we heard of the devastation in Port Aransas, we gathered our resources and started thinking of ways to help. The Lakewood community is very pleased to have worked with HMR race organizers and volunteers to raise this contribution through various raffles and our Hurricane Harvey/Port A Recovery Fund.”

If you’d like to learn more about the Harvest Moon Regatta, visit www.harvestmoonregatta.com. Information about the Bay Access Foundation can be found at www.bay-access.org.
unnamed1 Harvest Moon Regatta Donates to Port Aransas Hurricane Harvey Recovery

Check Presentation: Photo provided by Port Aransas South Jetty Reporter Zach Perkins

Near Perfect Weather During the 30th Annual Harvest Moon Regatta

October 31st, 2016

harvestmoon16 Near Perfect Weather During the 30th Annual Harvest Moon Regatta

Harvest Moon racers could be seen off the Galveston beachfront. Photo by Kelly Groce.

harvestmoonlogo Near Perfect Weather During the 30th Annual Harvest Moon RegattaMore than 140 boats took off from Pleasure Pier in Galveston on a beautiful, clear Thursday afternoon and raced down the coast to Port Aransas to complete the 30th Annual Harvest Moon Regatta.® Saturday, Oct. 15 was a busy day as the sailors were treated to a barbecue dinner and awards banquet followed by the Welcome Sailors Rum Party.

Lakewood Yacht Club was well represented among the race winners. John Barnett seized the coveted Bacardi Cup; Ted Greak earned the Cameron Cannon; Charles Herpich won the Commodore/John Broderick Memorial, and Jim Demarest took home the PHRF Spin Overall. Other Lakewood members who achieved top finishes in their divisions include: First Place winners Kevin Tyrrell, Ash Walker, Uzi Ozeri, Bob Giles, and Randy Pike; Second Place winners Carl Drechsel, J.D. Hill, Jay Zittrer, Cran Frasier, Taylor Smith, Gerhard Wittich and Richard Fawcett; Third Place winners Al Goethe, J.D. Bednar, O.J. Young, and Fred Pounds, and Fourth Place winners Robert Crosby and Gregory Way. Visit www.harvestmoonregatta.com for the full results.

This annual race is organized by Bay Access, a charitable organization supporting amateur racing. It is hosted by Lakewood Yacht Club, the City of Port Aransas and Port Aransas & Mustang Island. Aside from Harvest Moon Regatta title sponsor Bacardi U.S.A., other gracious sponsors of the 30th Annual Regatta included the City of Seabrook, all Bay Access annual race sponsors, Banks Sails, Windward Sea Ventures, Alliant Marine & Energy Insurance, Boatpix.com, Mantus Anchors, The Yacht Sales Company, Edna Rice Executive Recruiters, RejeX.com, Optima Marine, Faron Daigle Realtor®, Superior Marine Services, True North Marine, Coast Guard Foundation, Little Yacht Sales, North Canvas and Upholstery, Davis Marine Electronics, Gulf Coast Mariner Magazine, Ocean Navigator, Eagle Maritime Services, Inc. Saved by Spot, The Insurance Navigators, Fishbones Safety Solutions and Energy Services, Triumphus, Laguna Harbor, Oj’s Marine and several others.

“As usual, we could not continue to host this hugely successful event without the support of these enthusiastic sponsors, and this year’s no different,” says Harvest Moon Regatta® Chairman Rex Bettis. “Our sponsors make this an exciting first-class event for our racers, spectators and guests.”

Congratulatulations to all the race winners and thanks go out to the numerous volunteers who helped make this a great event.

If you have questions about the race or have an interest in sponsoring next year’s regatta, visit www.harvestmoonregatta.com.

30th Annual Lakewood Yacht Club Harvest Moon Regatta Results

October 17th, 2016

Withdrew Prior to Start (top)
Series Standing – 1 race scored

Division: (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1145, Nachtwacht, Thomas Caskey, Lakewood yacht club, 1- ; 1
2. 110, Restless, Robin Rice, WYC, 2- ; 2
3. 183, T-REX, fred soward, none, 3- ; 3
4. 39, Lady Daphne, Douglas Ottens, HYC, 4- ; 4
5. 436, Free Spirit, Jeff Hirsch, GBCA, 5- ; 5

DavisA HrvstMnRgtta 11 30th Annual Lakewood Yacht Club Harvest Moon Regatta Results

Photo by Ashleigh Davis www.wildnwanderlust.org

Multihull (top)

Series Standing – 1 race scored

Division: A (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 009, Nelda Ray, Peter Pattullo[A], Longview Yacht Club, 5- ; 5
2. 273, Condor, Chris Croninger[A], LCYC, 8- ; 8
3. 51231, Trilobyte, Russ Myers[A], Port Arthur Yacht Club, 9- ; 9
4. 129, Gimme Samoa, John Williams[A], RYC, 11- ; 11
5. 276, Abandoned Assets, Bo Kersey[A], Austin Yacht Club, 13- ; 13
6. 215, Tribology, Doug Casey[A], Austin Yacht Club, 14- ; 14

Division: B (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 64, Flight Simulator, Tom Reese[B], Youngstown Yacht Club, 1- ; 1
2. 40133, Linda O, John King[B], TOMA, 3- ; 3
3. 30, Tritium, Steve Frick[B], Austin Yacht Club, 7- ; 7
4. A32, Josephine, William Pack[B], Island Moorings, 10- ; 10
5. 8, Pachuco, William Loving[B], None, 16- ; 16

Division: C (9 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 002, Chaton Noir, John Scherer[C], Waterford YC, 2- ; 2
2. A394, Brie, Chris Block[C], Austin Yacht Club, 4- ; 4
3. 5855, JEDICCO, Fred Pounds[C], LYC, 6- ; 6
4. 853, Vivace, Scott Weaver[C], Scott Weaver, 12- ; 12
5. 22, CatNap, Richard Wheeler[C], HYC, 15- ; 15
6. A270, Double Vision, Brad Kaylor[C], no, 17- ; 17
7. 44, Folie A Deux, Gary Vaughan[C], Waterford Yacht Club, 18- ; 18
8. A45, Nauti-Cat, Richard Griffin[C], None, 19- ; 19
9. 563, Ellie Jane, Joel Turner[C], Watergate, 21/DNF- ; 21

Cruising Poleless Spinnaker (top)
Series Standing – 1 race scored

Division: A (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 415, Bev ‘n Jo, Charles Herpich[A], Lakewood, 1- ; 1
2. 158, Force Majeure, John Lehman[A], none, 3- ; 3
3. 83, Karma, Alan Moore[A], GBCA, 4- ; 4
4. 40860, Tomfoolery II, Tom Meeh[A], gbca, 7- ; 7
5. 27, Soy Un Gatito JPB, Bob Brindley[A], Bowling Green State University Sailing Team, 8- ; 8
6. 46, Makan Angin, Jill Hughes[A], LYC, 10- ; 10

Division: B (9 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 60184, Moondance, Randy Pike[B], LYC, 2- ; 2
2. 111, Fiddler, Taylor Smith[B], Lakewood, 5- ; 5
3. 319, Back on Tack, Craig Yakel[B], TMCA, 6- ; 6
4. 1326, le Fay, Erik Jansson[B], none, 9- ; 9
5. 99, Orion, David Popken[B], None, 11- ; 11
6. 270, Quiet Flight, Andy LeRoy[B], Waterford YC, 12- ; 12
7. 121, Topaz, Tom Frankum[B], Lakewood Yacht Club, 13- ; 13
8. A28, Rodeless Traveler, Paul Britton[B], Sail Ventures USA, 14- ; 14
9. h31, Sunshine, Michael Sylvers[B], Watergate, 15- ; 15

Cruising Non-Spin (top)
Series Standing – 1 race scored

Division: M (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 455, EDELWEISS, Ted Greak[M], LYC, 1- ; 1
2. 380, Resolute, chris parrish[M], TMCA, 6- ; 6
3. 91699, Docket, Eric Lipper[M], Seabrook, 10- ; 10
4. 168, Osprey, Walter Barnett[M], GBCA, 11- ; 11
5. 102, Escapade, Lonny Doss[M], Lake Charles Yacht Club, 13- ; 13

Division: N (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 60187, Sea Nymph, Joan van Ravenswaay[N], Houston Yacht Club, 2- ; 2
2. 42, Paradise, Andrew Bahr[N], Lake worth Sailing Club, 3- ; 3
3. 174, No Le Hace, Aaron Gladish[N], None, 7- ; 7
4. 50, Attitude of Gratitude, Larry Lawyer[N], Lakewood, 14- ; 14

Division: O (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 14641, Bianca, Marc Bruderer[O], none, 4- ; 4
2. 110, Renegade, Bill Hoffman[O], TMCA, 5- ; 5
3. 101, Athena, John Swanson[O], GBCA, 8- ; 8
4. H41, Surface Interval, Craig Gaines[O], Portofino Harbour, 9- ; 9
5. A31, Nora Marie, Stephen Caughron[O], Harborwalk, 12- ; 12

Cruising Non-Spin Classic Canvas (top)
Series Standing – 1 race scored

Division: E (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 35, Tropical Impulse, Kevin Tyrrell[E], LYC, 2- ; 2
2. 31456, Ibis, Thomas Goldsbury[E], GBCA, 5- ; 5
3. 306, Josephine, Joe Powers[E], HYC, 28- ; 28
4. 53, Barefoot Shoes, James Coe[E], TMCA, 29- ; 29
5. 1, Nauti Girl, Shannon Hicks[E], Watergate, 38- ; 38

Division: F (8 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 21335, Firewater, Walter Horton[F], GBCA, 3- ; 3
2. 41749, SSTV Gremlin, Rob Freas[F], Sea Scouts, BSA / LYC, 4- ; 4
3. 466, Relentless, Lucy Newman[F], South Coast Sailing Club, 11- ; 11
4. 655, Royal Crescent, Robert Crosby[F], LYC, 13- ; 13
5. 53, Astarte, Cheryl Morvillo[F], TASS, 14- ; 14
6. 760, Island Time, Jimmy Jones[F], PHYC, TMCA, 21- ; 21
7. 16, Rapide, Don Pearson[F], Waterford Harbor, 26- ; 26
8. 044, Wine Knot, Robert Best[F], LYC, 37- ; 37

Division: G (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. M45, Tropic Breeze, John E. Jones[G], Blue Dolphin, 1- ; 1
2. 432, Knot Guilty, Robert Scardino[G], Waterford Yacht Club, 12- ; 12
3. 777A, Mary Jane, Mike Wilkinson[G], LYC, 30- ; 30
4. A40, Carioca, Evan Macaluso[G], Sail Ventures USA, 31- ; 31

Division: H+B%26R (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 45, DagEli, Dag Calafell II[H B&R], Waterford YC, 6- ; 6
2. 19A, The Gail Mary, Daniel Knierien[H B&R], Optima Marine, 9- ; 9
3. 3600, Moonlight Serenade, Charles Sharp[H B&R], None, 15- ; 15
4. 38109, Wandering Star, Thomas Sherrill Jr[H B&R], GBCA, TMCA, PHYC, 24- ; 24
5. 427, Ketchup, mike baker[H B&R], watergate, 27- ; 27
6. 162, Tara Shell, David Cathcart[H B&R], WYH, 34- ; 34

Division: I (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. A36, Shell Seaker, David Glascock[I], HYC, TMCA, GBCA, 8- ; 8
2. 133, Stellar of Course, Ronald Eddleman[I], GBCA, TMCA, 17- ; 17
3. 52846, Susanne B, D Slack[I], Houston Yacht Club, 19- ; 19
4. 165, Mischief, Nancy Welch[I], TMCA, TASS, GBCA, 25- ; 25
5. 243, Two J Birds, R Michael Glass[I], None, 36- ; 36

Division: J (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 125, Point of Beginning, Doug Catenaci[J], Waterford Yacht Club, 16- ; 16
2. 828, Sanctuary, Mike Tyson II[J], HYC, 20- ; 20
3. 3371, Sea Gypsy, Bill Jenko[J], GBCA/TMCA, 22- ; 22
4. 55, Gemini, James Hammond[J], United States Power Squadrons, 32- ; 32
5. 208A, Lady Melinda, Terry Hollar[J], South Shore, 33- ; 33

Division: L (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1945, Gypsy Soul, William King[L], Island Moorings, 7- ; 7
2. 376, Moonlighter, Travis Smith[L], Brazosport Yacht Club, 10- ; 10
3. 472, Breezing Up, William Howze[L], Nonsuch, 18- ; 18
4. 84, Dram Buoy, Peter Larabee[L], Waterford Yacht Club, 23- ; 23
5. 37, Blanca Luna, Mark Zimmerman[L], None, 35- ; 35

Cruising Non-Spin Cutter (top)
Series Standing – 1 race scored

Division: D (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 24, Cimboco, Phil Pierce[D], None, 1- ; 1
2. 86, Company, Dave Miller[D], SYC, 2- ; 2
3. 41, Homers’ Odyssey, Jason Anderson[D], None, 3- ; 3
4. 302, windship, GARY WATKINS[D], none, 4- ; 4
5. A44, No Wahalla, John Bartges[D], Waterford, 5- ; 5
6. A34, Stardust, E Wayne Alderman[D], GBCA Watergate, 6- ; 6
7. 045, Texas Gypsea, Arthur Boos[D], GBCA, 8/DNF- ; 8

Cruising Non-Spin Ketch (top)
Series Standing – 1 race scored

Division: K (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 17, Patriot, Carl Drechsel[K], LYC, 1- ; 1
2. 1068, Liberty, David Gohlke[K], none, 2- ; 2
3. 144, Morning Star, John Gross[K], HYC, 3- ; 3
4. Y50, Mermaid III, William Young[K], Seabrook Shipyard, 4- ; 4
5. 2, Salsa 2, Loren Cadenhead[K], Galveston Community Sailing, 5- ; 5

Cruising PHRF Non-Spin (top)
Series Standing – 1 race scored

Division: A (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 334, Cache’, Robert Giles[A], LYC, 2- ; 2
2. 32, Moonlight Shadow, Richard Fawcett[A], LYC, 5- ; 5
3. 51338, Musica, Kylie Schischka[A], B Sailing, 8- ; 8
4. A46, Estuary One, Elliott Bouillion[A], none, 9- ; 9

Division: B (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 17, GOOD NEWS, Ashley Walker[B], LYC, 1- ; 1
2. 001, Other Woman, Brantly Minor[B], GBCA, 3- ; 3
3. US 1237, felicity, gerald lawrie[B], TCYC, 4- ; 4
4. 1152, SEUTE DEERN, Hans Knickrehm[B], LYC, 6- ; 6
5. 312, Esperanza II, PAUL MAGNINI[B], BYC, 7- ; 7

PHRF Spin (top)
Series Standing – 1 race scored

Division: A (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. A122, Easy Does It, Uzi Ozeri[A], LYC, 3- ; 3
2. 45, Figaro, Gerhard Wittich[A], LYC, 4- ; 4
3. 77932, LickitySplit, Corey Harding[A], BYC, 5- ; 5
4. 007, Parrot Tales, Larry Blankenhagen[A], Lakewood Yacht Club, 6- ; 6
5. 202, Concussion, Jason Seibert[A], R2AK, GBCA, 9- ; 9
6. 7288, Encore, Sawnie McEntire[A], Watergate Marina, 12/DNF- ; 12

Division: B (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 52, Sodalis, Jim Demarest[B], LYC, 1- ; 1
2. 11899, BANJO GIRL, jay zittrer[B], Lakewood Yacht Club, 2- ; 2
3. 40645, Texas Ranger II, Chuck Wielchowsky[B], HYC / GBCA, 7- ; 7
4. 42570, Phoenix, David Atkinson[B], HYC/GBCA, 8- ; 8
5. 584, Big D, Jim Foster[B], GBCA, 12/DNF- ; 12

ORC Club Spinnaker Bacardi Fleet (top)
Series Standing – 1 race scored

Division: A (8 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 12039, AEOLUS, James Liston[A], Houston YC, GBCA, 2- ; 2
2. 51709, Hamburg II, Albrecht Goethe[A], LYC, 4- ; 4
3. USA74, Second Star, J.D. Hill[A], LYC, 6- ; 6
4. 75, Gold Rush, Gregory Way[A], LYC, 13- ; 13
5. 35008, Deja Vu, Jeff Kitterman[A], GBCA, 15- ; 15
6. 45, Harm’s Way, Andy Wescoat[A], GBCA, 17- ; 17
7. 46864, Joyride, Greg A Casamayor[A], GBCA, 18- ; 18
8. 32111, Passion, Steve Hastings[A], CCYC, 19- ; 19

Division: B (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 624, Vici, John Barnett[B], Lakewood YC, 1- ; 1
2. 23, Veloce, Josh Richline[B], Corpus Christi Yacht Club, 3- ; 3
3. 296, Stinger, J B Bednar[B], LYC/GBCA, 5- ; 5
4. 430, Kinderspel2, John Bell[B], CCYC, 7- ; 7
5. 93270, Señor Moment, Jeffrey Progelhof[B], RCYC/HYC, 10- ; 10
6. 158, Stampede, Mark Gardner[B], grand lake sailing club, 20- ; 20
7. 46, Barbarella, Jim Blakewell[B], Oklahoma City Boat Club, 21- ; 21

Division: C (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 398, Flyer, Ben Miller[C], GBAC, 8- ; 8
2. 40306, WHISTLER II, John Fraser[C], Lakewood Yacht Club, 9- ; 9
3. 135, Happy Ending, O.J. Young[C], LYC, 11- ; 11
4. 10312, Danelaw, Roy Olsen[C], GBCA, 12- ; 12
5. 53, SolAire, Chris Haas[C], GBCA, 14- ; 14
6. 307, Good Leif, Hedda Kukla[C], BDYC, 16- ; 16

Notes
– Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
– Finishes in [brackets] denote throwouts

Information is provisional and subject to modification